ویژگیهای ویندوز سرور 2016 -قسمت اول

ویندوز سرور 2016 نیز همانند ویندوز سرور 2012 از پردازنده های 32 بیتی پشتیبانی نمیکند و فقط از پردازنده های 64 بیتی که حداقل 4/1 گیگاهرتز (پیشنهاد بهینه : 2 گیگاهرتز) ، حداقل رم مورد نیاز 512 مگابایت (پیشنهاد بهینه : 2 گیگابایت) و فضای مورد نیاز 32 گیگابایت میباشد.

شرکت مایکروسافت در ارائه نسخه جدید ویندوز سرور 2016 ، تاکید بسیاری روی سادگی، انعطاف پذیری  و باز بودن  دارد و همچنین سعی بسیاری در بهینه سازی عملکرد شده است و زیرساخت آن متمرکز شده و در نتیجه آن شاهد بهینه شدن محیط مجازی سازی Hyper-V و نیز عملکرد موثر containers های ویندوز می باشیم.

در ویندوز سرور 2016 تدابیر امنیتی بالایی از جمله موارد امنیتی پیشرفته روی پلتفرم Azure ، پشتیبانی از مدیریت دسترسی ها و احراز هویت، رمزنگاری  ، بالابردن امنیت شبکه و مدیریت نیز فراهم شده است.

به طور کلی تغییرات زیادی در نسخه ویندوز سرور 2016 نسبت به ویندوز سرور های قبلی صورت گرفته است که عبارتند از سایز مختصر شده 93 درصدی در  نانو سرور و کاهش 80 درصدی نیاز به ریست سیستم که از مهم ترین آن ها می باشند. همچنین در این نسخه ، هیچ رابط گرافیکی و یا هیچ محیط مبتنی بر متنی ای نیاز نخواهد بود.

معرفی امکانات جدید ویندوز سرور ۲۰۱۶

 1. نانو سرور
 2. به‌روزرسانی‌های قدرتمند در  AD DS و AD FS
 3. پشتیبانی از داکر
 4. امکان حذف و اضافه کردن کارت شبکه و حافظه ( RAM ) بدون راه اندازی مجدد
 5. مجازی سازی تو در تو (Nested Virtualization)
 6. قابلیت بوت امن برای لینوکس (Linux Secure Boot)
 7. ارتقای چرخشی برای Hyper-V و Storage clusters
 8. کانتینرهای Windows Server Container و Hyper-V Containers
 9. PowerShell Direct
 10. ارتباط مستقیم با فضای ذخیره سازی (Storage Spaces Direct)
 11. Host Guardian Service و Shielded VMs

نانو سرور

   بی‌ شک، نانو سرور (Nano Server) را می‌ توان بزرگ‌ ترین و شاخص ‌ترین تغییر ویندوز سرور 2016 بر شمرد که بر اساس نیاز های رایانش ابری بهینه شده و می توان به عنوان یک پلتفرم زیر ساخت مجازی سازی بر پایه رایانش ابری از آن بهره برد که مایکروسافت این نسخه از ویندوز را ویژه توسعه‌ دهندگان در نظر گرفته است.

شرکت مایکروسافت در ویندوز سرور های  2008 و 2012 نسخه Core را اضافه کرد. در ویندوز سرور 2016 ، مایکروسافت علاوه بر نسخه Core که در دسترس کاربران است نانو سرور را به ویندوز سرور 2016 اضافه کرد، 

نانو سرور حدود بیست برابر از نسخه Core سبک ‌تر است.

همچنین، به ‌روزرسانی آن راحت‌ تر انجام می‌شود.شرکت مایکروسافت در نسخه Core ، برخی قابلیت ها نظیر شل ( Windows Shell)، مرورگر IE)  Internet Explorer)، مدیریت GUI های محلی (Local GUL Management) را حذف نمود.

ویندوز سرور 2016 windows server

ویندوز سرور 2016

سبک بودن نانو سرور

درنتیجه ی این تغییرات میزان فضای استفاده شده در ویندوز سرور 2016 ، کاهش فراوانی داشته است که باعث سبک شدن بیست برابری نانو سرور از نسخه Core میباشد.

نانو سرور با استفاده از رابط های گرافیکی از راه دور (Remote GUI)، از طریق اپلیکیشن های مبتنی بر مرورگر       (browser-based application)مدیریت می شود.

مایکروسافت سرور 2016 را بسیار قدرتمندتر ارائه داده است.

نظر (02)

 1. سارا
  11/16/2018

  سایت بسیار قوی

  پاسخ
 2. عسل
  11/16/2018

  very good site

  پاسخ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *