Network Monitoring – مانیتورینگ

Network Monitoring و یا مانیتورینگ شبکه اصطلاحی است که بسیار به کار می‌رود. می‌توان گفت که مانیتورینگ شبکه به مجموعه اقداماتی گفته می‌شود که عملیات و فرایندهای شبکه را توسط نرم‌افزارهای مختلف نظارت می‌کند. سیستم‌های مانیتورینگ برای اطمینان از در دسترس بودن و بررسی عملکرد کلی کامپیوترها (hosts) و سرویس‌های موجود در شبکه به کار گرفته می‌شوند. سیستم‌های مانیتورینگ به مدیران شبکه سازمان‌ها اجازه مانیتورینگ روترها، اجزاء ازکارافتاده و یا دارای نقص، فایروال‌ها، سوئیچ‌ها در هر لایه، سیستم کاربران، عملکرد سرورها و همچنین داده‌های زیادی که در شبکه در حال انتقال می‌باشند را فراهم می‌کند. سیستم‌های مانیتورینگ معمولاً در سازمان‌ها بزرگ و Enterprise و دانشگاه‌ها راه‌اندازی می‌شوند، اما این بدان معنا نیست که شرکت‌های کوچک و متوسط نباید از این سیستم‌ها استفاده کنند، بلکه ممکن است در صورت استفاده شرکت‌های کوچک هزینه این شرکت‌ها در بلندمدت بسیار کاهش‌یافته و هزینه‌های اولیه را کاهش دهد.

 

نام نویسنده :
پژمان فتحی
تاریخ:
1397/03/09
دسته بندی:
دیجیتال
اشتراک پروژه :

ویژگی‌های کلیدی در سیستم‌های مانیتورینگ شبکه

سیستم‌های مانیتورینگ شبکه به‌خوبی قادر به تشخیص و گزارش دهی دستگاه‌ها و ارتباطات ازکارافتاده می‌باشند. سیستم هایمانیتورینگ معمولاً به‌اندازه‌گیری استفاده CPU، میزان ترافیک لینک‌ها و جنبه‌های دیگر فعالیت شبکه سازمان‌ها را اندازه‌گیری می‌کنند. سیستم‌های مانیتورینگ  سازمان‌ها برای host ها پیام‌هایی می‌فرستند تا ببینند که آیا پاسخ این پیام‌ها را می‌دهند یا خیر که از این طریق سیستم‌های ازکارافتاده را تشخیص می‌دهد. همچنین پس از تشخیص برای مدیران شبکه سازمان‌ها آلارم هایی در قالب‌هایی چون پیام الکترونیکی، و یا پیام به شماره تلفن از پیش تعیین‌شده و متدهای دیگر ارسال می‌کنند.

—-

مهمترین موارد مانیتورینگ در شبکه

فایروال ها - سوییچ ها - روتر ها - سرورها -سیستم های امنیتی شبکه

مزایای استفاده از مانیتورینگ شبکه

کاهش هزینه‌هاست. قابلیت مشاهده تمامی اجزا شبکه در یک پنل و همچنین داشتن وضعیت ترافیک شبکه،شناسایی مشکلات شبکه‌ای به روشی ساده، برای مقابله هر چه زودتر با آنها

یک مانیتورینگ شبکه باید

قادر به پیکربندی و ارسال هشدار به انبوهی از کانال‌های ارتباطی ممکن باشد

استراتژی ما

ما بر آنبم که با توجه به نیاز کسب و کارهای مختلف راهکار های مختلف مونیتورینگ را ارائه دهیم

ما راهکار متفاوت ارائه میدهیم

نظر (02)

  1. بسیار عالی و کامل

    پاسخ
  2. 11/16/2018

    بسیار جذاب و کامل

    پاسخ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *